Kirazdaki ihracat hedefi 300 milyon dolara yükseldi

İZMİR (İGFA) – Türkiye, üretiminde dünya lideri olduğu kirazda, ilk hasattan sonra geçen 2 haftalık süreçte kiraz rekoltesi ve kalitesindeki müspet ilerlemenin tesirle ihracat maksadını 250 milyon dolardan 300 milyon dolara yükseltti.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, 2024 yılında 120 bin tonluk kiraz ihraç ederek, 300 milyon dolar döviz elde etmeyi hedeflediklerini dillendirdi.

Kuzey Yarım Küre’nin birinci kirazını yetiştiren Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde kiraz bahçelerini ziyaret eden Uçak, rekoltesinin ve kalitesinin çok uygun olduğu bir kiraz dönemine girdiklerini kaydetti.

Türkiye’de 22 milyon kiraz ağacından 725 bin ton rekolte beklediklerinin altını çizen Uçak, “Bu sene yaklaşık 120 bin ton civarında bir kiraz ihracatı hedefliyoruz. İnşallah o amacı de yakalarız. Piyasada üreticimiz ve ihracatçılarımız için ülkü bir fiyat oluştuğu takdirde 300 milyon dolarlık bir ihracatı gerçekleştirebileceğiz diye düşünüyorum” biçiminde konuştu.

DÜNYAYA 6 AYDAN DAHA FAZLA KİRAZ SUNABİLİYORUZ

Türkiye’de kirazın en erken yetiştiği bölgelerin Manisa Şehzadeler ilçesi ve İzmir Kemalpaşa ilçesi olduğu bilgisini paylaşan Uçak, kelamlarını şöyle sürdürdü; “İzmir ve Manisa’da Türkiye’deki kiraz ağacı varlığımızın yüzde 26’sı yer alıyor. İzmir ve Manisa’da 147 bin ton kiraz üretiyoruz. Erkenci yörelerimizden başlayan ihracatımız sonrasında öbür kiraz yörelerimizin iştirakiyle yaklaşık 6 ay sürüyor. Coğrafyamızın sunduğu bu imkanı kullanarak 2023 yılında 55 ülkeye 83 bin ton karşılığı 215 milyon 796 bin dolarlık kiraz ihraç etti. İhracatta birinci sırada 95,5 milyon dolarla Almanya yer aldı. Bu ülkeyi 43,8 milyon dolarla Rusya ve 14,2 milyon dolarla Avusturya takip etti. Parlak kırmızı rengi, iri tane yapısı, kendine mahsus aroması ve uzun raf ömrü nedeniyle tercih edilen “Ziraat 0900” çeşidi bölge üreticisinin ana geçim kaynağı durumunda bulunuyor.”

UÇAK KARGO İLE İHRACATIMIZ DAHA DA ARTABİLİR

Kiraz ihracatında dünya lideri olan Şili’nin, Türkiye’den çok daha az üretimi olmasına karşın ihracatta önüne geçtiği bilgisini veren Uçak, “Şili, uçak kargo filosuyla Çin başta olmak üzere Uzakdoğu’ya, ABD’ye ve Avrupa’ya çok seri bir halde ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye’de Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkeleriyle evvel bitki sıhhati sertifikası mutabakatlarını yaparak, uçak kargoyu güçlü bir biçimde kullanarak Şili’nin yaptığı ihracat düzeylerine ulaşabilir. Üreticilerimiz ve ihracatçılarımız için bereketli bir dönem diliyorum” diyerek kelamlarını noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir