EPDK Başkanı Yılmaz: AUF kapsamında şirketlerden 1 milyar lira tahsil edildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, Azami Uzlaştırma Fiyat (AUF) sistemi kapsamında şirketlerin geri ödeme sürecinin başladığını ve şu ana kadar şirketlerden yaklaşık 1 milyar lira tahsil edildiğini açıkladı.

EPDK’nin açıklamasında, geçen hafta kurumun ikili muahedeler kapsamında sehven ya da kasıtlı olarak EPİAŞ’a yapılan gerçek dışı bildirimler sebebiyle 40 şirket hakkında idari soruşturma açılmasına ve 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 liranın geri ödenmesine karar verildiği anımsatıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yılmaz, 40 şirketin bu meblağı geri ödeyeceğini ve idari soruşturma sürecinin ayrıyeten yürütüldüğünü belirterek, “Basında yer alan AUF düzeneği için yürütmeyi durdurma kararı çıktığı istikametindeki haberler gerçek değil. Bu tip haberlere prestij edilmemeli. AUF konusunda tüzel açıdan hiçbir tereddüdümüz kelam konusu değil” tabirlerini kullandı.

‘HAKSIZCA ALINMIŞ MEBLAĞIN GERİ İADESİ’

Yılmaz, şu ana kadar şirketlerden toplam meblağın 1 milyar liraya yaklaşan kısmının tahsil edildiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Şirketlerin büyük kısmı geri ödeme sürecini başlattı. Kararımızın bildirisinin üzerinden 1 hafta geçmeden 1 milyar liraya yaklaşan bir kısmı tahsil edildi. Şu unutulmamalı: Bu bir ceza değil haksızca alınmış bir meblağın geri iadesi. Ödemeye yanaşmayan şirket olursa EPİAŞ’taki alacaklarından ve teminatlarından keseceğiz. Yani ya ödenecek ya ödenecek.

Birileri inanmak istemeyebilir lakin 11 milyar lirayı aşan bu meblağ AUF havuzundan bütün tüketicilerin maliyetlerinde düşüş manasına geliyor. Umuyorum bundan sonra bütün şirketlerimiz AUF konusunda en az EPDK kadar hassas davranır” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir