Alarm zilleri çalıyor; Marmara ve İç Ege’de kuraklık kritik seviyelerde

Türkiye’de yağışların son üç ayda, uzun yıl bilgilerine nazaran yüzde 40,6, geçen yıla nazaran yüzde 31 azalma göstermesiyle kuraklık riski arttı. Kuraklık en fazla Marmara ve İç Ege’de hissediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerinden derlenen bilgilere nazaran, Türkiye’de sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle yağışlar azaldığından kuraklık besbelli hale geldi.

Türkiye’de 2 bin 57 müşahede sisteminden elde edilen en az 30 yıllık kesintisiz yağış ve sıcaklık dataları ile üçer aylık periyotlar halinde aylık meteorolojik kuraklık tahlilleri hazırlanıyor.

Buna nazaran, Marmara Bölgesi’nin tamamında, Ege Bölgesi’nin Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçeleri hariç başka kesitlerinde, Akdeniz Bölgesi’nin batısı ile doğu kesitlerinde, İç Anadolu Bölgesi’nin ortası ile batısında, Karadeniz Bölgesi’nin yer yer batı, orta ve doğu bölümlerinde, Doğu Anadolu Bölgesi’nin ortası ile kuzey bölümlerinde değişen şiddetlerde kuraklık tesirli oldu.

Kuraklık Marmara ile İç Ege’de ileri seviyelerde hissedildi. Başka vilayetlerde ise kuraklık, orta, hafif ve olağan kıymetlerde datalara yansıdı.

Marmara ve Ege’de ileri seviyede kuraklık 

Analizlere nazaran, “olağanüstü kuraklık”, “çok şiddetli kuraklık” ve “şiddetli kuraklık” diye tanımlanan ileri seviye kuraklık, Marmara ve Ege’de Tekirdağ ve Çanakkale’nin kıyı bölümleri, İstanbul ve Yalova kıyıları, Edirne ile Burdur ve Uşak etrafları, Balıkesir, Kütahya ve Bilecik’te, İç Anadolu’da Kırşehir, Çankırı, Konya, Kırıkkale’de, Karadeniz’de de Sinop ve Trabzon’un iç kısımlarında tesirini gösterdi.

Karadeniz’de de yağışlar azaldı

Türkiye’de su yılı yağışları, her sene 1 Ekim’den bir sonraki yılın 30 Eylül tarihine kadar olan periyodu kapsıyor ve bu dönemde Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından takip edilerek hesaplanıyor.

2023 su yılının 1 Ekim 2022-3 Ocak 2023 periyodunda Türkiye genelinde kaydedilen yağışlar, “normali” olarak isimlendirilen ve 1991-2021 devrini kapsayan uzun yıl datalarına nazaran yüzde 40,6, geçen yıla nazaran yüzde 31 azalma gösterdi. Bölgesel olarak en fazla azalma yüzde 54 ile Marmara Bölgesi’nde gerçekleşti.

Türkiye’nin en yağışlı bölgesi Karadeniz’de de yağış geçen yıla nazaran yüzde 17,6 azaldı.

Yağışlar Ankara’da yüzde 36,3, İstanbul’da 51,8 azaldı

1 Ekim 2022-3 Ocak 2023 tarihleri ortasında üç büyük kentte yağışların azaldığı bilgilere yansıdı. Ankara’da yağışlarda normaline nazaran yüzde 36,4, İstanbul’da yüzde 51,8, İzmir’de yüzde 41,7 düşüş ölçülürken, Türkiye’nin buğday ambarı olarak nitelendirilen Konya’da da yüzde 50,3 azalma kaydedildi.

Bu devirde tüm havzalarda yağışlarda da normaline nazaran azalma gerçekleşti. Yağışlarda en fazla azalma yüzde 64,6 ile Asi havzasında görüldü. Bu azalmayı yüzde 50,5 ile Marmara havzası, yüzde 47,7 ile Susurluk, yüzde 57,7 ile Kuzey Ege, yüzde 43,5 ile Gediz takip etti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir