Ramazan kolilerinde tarihi geçmiş ürün uyarısı

Tüketici örgütlerinden, ramazan ayı hasebiyle yardım kuruluşları ve şirketlerin dağıtacağı besin kolilerine ait ikaz yapıldı.

Ramazanın gelmesiyle, hayır kurumları, şirket ve şahısların, besin kolilerine yönelik talepleri arttı. Bu koliler, gereksinim sahibi bireylere ya da şirketler tarafından çalışanlarına dağıtılıyor.

Pek çok market ve e-ticaret platformu da içinde çok sayıda eserin yer aldığı ramazan paketlerini çeşitli kampanyalarla satmaya başladı. Besin kolisi üretiminde yaşanan bu yoğunluk, kimi suistimalleri de beraberinde getiriyor.

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, AA muhabirine, kendisine yardım kolisi verilen vatandaşların, bilhassa besin hususlarının üzerindeki son tüketim tarihini denetim etmesinin kıymet taşıdığını söyledi.

Koçal, “Eğer yardım kolisinde son tüketim tarihi geçmiş eser varsa vatandaşlar bu yardımı yapan kişi ya da kuruluşu uyarmalılar. Bu yardım kolilerini belediyeler, siyasi partiler, hayır kuruluşları ya da şirketler dağıtmış olabilir. Bu kurum ya da şahıslar de yardım kolilerini temin ettiği kuruluşları uyarmış olur ki bu çeşit durumlar tekrarlanmaz.” dedi.

“Son tüketim tarihi gelmeden tüketilmeli”

Yardım kolisinde son tüketim tarihi geçmemiş lakin bu tarihin dolmasına birkaç gün kalmış eserler olabileceğine işaret eden Koçal, bu eserlerin de kelam konusu tarih gelmeden tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

“Bu kuruluş ya da şahıslar, bu yerleri şahsen denetleyebilir, paket hazırlanırken başında durabilir. Burada yardım yapan kurum, kuruluş ya da bireyler, paket yaptırdığı yerleri ucuz fiyat verdikleri için tercih etmemeli. Kolilere konulan eserlerin son tüketim tarihi geçmemeli ve merdiven altı eser olmamalı. Hayır yapalım derken vatandaşın sıhhatini tehlikeye atmayalım. Bilhassa bu paketlerin son tüketim ya da tavsiye edilen tüketim tarihi yaklaşmamış, geçmemiş eserlerden yapılması ikazında bulunulmalı. Geçmiş yıllarda bunun örneklerine rastlandı. Son tüketim tarihi geçmiş kuru besinlerin tekrar paketlenerek üzerine yeni tarih basıldığı kamuoyuna yansıdı.”

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yerel yönetimlerin bu bahisteki kontrolleri sıklaştırılması gerektiğini vurgulayan Koçal, kontrollerin bu cins hususlarda caydırıcı tarafı bulunduğunu lisana getirdi.

“Ticaretten men edilmeli”

Koçal, ramazan nedeniyle besin eserlerine talebin arttığını belirterek, “Özellikle zincir marketler, marketler ve besin eserlerini satan işletmeler denetlenmeli. İmalat yapan yerler bilhassa kontrole tabi tutulmalı. Vatandaşların sıhhatini tehlikeye atacak imalatçılar ve satıcılarla gerekli çaba verilmeli. Yalnızca para cezası verilmesi kâfi değil, caydırıcı değil, ticaretten mene kadar giden silsileyi takip edecek caydırıcı tedbirler alınması gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Piyasadaki taklit ve tağşiş eser sayısının da çoğaldığına dikkati çeken Koçal, şunları kaydetti:

“Piyasadaki merdiven altı eserler çoğunlukta. Zincir marketlerde bile markasız ve tanımadığımız eserler yer alıyor. Tüketiciler de bu cins eserlere karşı dikkatli olmalı. Vatandaşlar çok sayıda eser yerine, muhtaçlık duydukları kadar eser satın almalı. Eserin dolapta saklanması bozulmayacağı manasına gelmiyor. Bir eserin dolapta saklanma mühleti de var. Eseri alırken de son tüketim ve tavsiye edilen tüketim tarihlerine dikkat edelim. Paketli besin alırken saklama sıcaklığı, içindekiler üzere ögeler da ehemmiyet taşıyor. Raf fiyatıyla kasa fiyatı ortasındaki farka da dikkat edelim. Marketlerdeki yoğunluk nedeniyle bunları her vakit takip edemeyebiliyoruz. Fişleri konutta denetim edelim. Market iade yapmıyorsa dokümanlarıyla tüketici hakem heyetlerinde hakkımızı arayalım. Görülen her türlü aksilikte ilgili makamlara şikayet etmekten kaçınmayıp kesinlikle hakkımızı arayalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir