Karabağlar’da bomboş araziye kentsel dönüşüm

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Şubat zelzeleleri sonrasında CHP’li belediyeleri, kentsel dönüşüm projelerine mahzur olarak insanların hayatını riske attıkları gerekçesiyle suçlamıştı. 6 Mart tarihli kabine toplantısının akabinde İzmir Karabağlar kentsel dönüşüm projesini gündeme getirmiş, tekrar CHP’ye yüklenmişti. Birgün muharriri Bahadır Özgür İzmir Karabağlar’daki kentsel dönüşüm projesini değerlendirdiği yazısında, sorunun dönüşüm değil rant olduğunu belirtti. Karabağlar’da bina olmayan topraklara kentsel dönüşüm müsaadesi verildiğine dikkat çeken Özgür, dönüşüme girecek yerlerin de AK Partili müteahhitler tarafından parsellendiğini yazdı.

Özgür’ün “‘Bay Kemal’ diye diye imar rantını büyütüyor” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

BOMBOŞ TOPRAĞA KENTSEL DÖNÜŞÜM

(…) Karabağlar’daki 540 hektar 31 Aralık 2012 günü ‘afet yasası’ kapsamında tarafından riskli alan ilan edildi. Haliyle kentsel dönüşüme sokuldu. Bunun içindeki 101 hektarlık kısım için çabukla imar planı hazırlandı. Kent plancıları, jeoloji mühendisleri ve peyzaj mimarları odalarının şubeleri mahkemeye koştular. Zira heyelan bölgesi de olan yerde ne taban etüdü var ne de bina! Büyük kısmı Hazine toprağı. Yani 100 binden fazla insanın yaşadığı yerde dönüştürmek için bula bula bomboş araziyi buldular.

Mahkeme 2015’te planı iptal etti. Fakat Bakanlık dava sürerken hazırlanan yenisini onayladı. Ona da dava açıldı. Bakanlık tekrar dava devam ederken 2016’da öbür bir tane hazırladı. Bu plana da askı sürecinde itiraz edildi. Bakanlık ne yaptı dersiniz? ‘En yeni planı’ hazırladı. Odalar bir defa daha mahkeme yolunu tuttular. 2017’de açılan davaya istinaden mahkeme 2018’de iptal kararı aldı. 6 Ocak 2020 tarihinde Bakanlık bu sefer 2016’daki yargı kararlarını münasebet göstererek davaya husus planları onayladı. Bir defa daha mahkeme ve sonuç: 3 Şubat 2022 tarihli karar ile dava konusu sürecin iptaline…

Son olarak, 31 Ağustos 2022’de tekrar planlar onaylıyor ve tekrar dava açılıyor. Dava ediyor lakin planlara askı müddeti içerisinde lokal idareler ve vatandaşlar tarafından yapılan itirazlar dikkate alınarak plan değişiklikleri 24 Şubat 2023’te onaylanıyor. Ve 18 Nisan 2023’te hazırlanan parselasyonlar askıya çıkıyor.

2015-2023 ortasında olan biteni özetlersek 7 farklı imar planı ve 3 farklı plan değişikliği yapılmış.

Belki okurun başını biraz karıştıracak bu türel ayrıntıların aktarılmasının sebebi, AKP’nin kağıt üzerinde imar planlarıyla nasıl ısrarla oynadığını göstermek. Zerresi Karabağlılar’ın faydasına değil halbuki. Onu da teknik detaylarla dolu planların gerçek hayattaki karşılığına bakınca anlıyoruz. Bakalım öyleyse…

HER PLANDA LÜKS KONUT DİKTİLER

540 hektarlık alanda kentsel dönüşümün başlatıldığı 101 hektar için planlar yapılıp iptal edilirken yargı kararları dahi beklenmeden süratle devasa konutlar yapıldı. Mesela Yenitepe İzmir projesi. Nuhoğlu İnşaat yapıyor. Proje ‘İlbank güvencesiyle’ diye satışta. TOKİ, kentsel dönüşüm toprağını ‘lüks site projeleri’ne çevirmiş. Olanca süratiyle konut üretiyor ve müzayede salonunda açık artırmayla satışa çıkarıyor. 29 Eylül 2021’de 267, 15 Ekim 2021’de 141 konut, ‘Yüzde 40 peşin, kalanı 120 ay vadeyle’ açık artırmada satıldı.

Kim aldı bu konutları pekala? Karabağlar’da yaşayan ve Erdoğan’ın talimatıyla ‘deprem riski altındasınız’ denilen vatandaşlar mı? Elbette hayır. Onlar risk altında hala. En küçüğü 1.2 milyondan başlayıp 3-4 milyon liraya kadar çıkan fiyatlara kimin gücü yeterse onun artık konutlar.

Karabağlar’daki kentsel dönüşümün asıl gayesi ise parselasyon listesine bakınca ortaya çıkıyor. Listede imar planı değişikliği yapılan 101 hektarlık alandaki mülklerin kimlere ilişkin olduğu yer alıyor. 19 Nisan günü Ege’de Son Kelam gazetesinden Metehan Ud’un duyurduğu listedeki isimleri incelediğimizde, parsellerin birçoklarını AKP’lilerin parsellediğini görüyoruz. Kimler yok ki!

ARAZİLERİN BİRÇOK AKP’LİLERE AİT

En fazla yere sahip şirket Megapol Emlak Yatırım. Başkaları de Vaha Emlak, Vaha Konut Yatırım, Vaha Gayrimenkul ve Vaha Perakende şirketleri. Tümü tek bir isme ilişkin. Selim Gökdemir.

Hani Karabağlar’da kentsel dönüşüm onun için yapılıyor denilse yeridir. 2004-2009 ortası İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyesiydi. İmar Komisyonu’nda da çalıştı. 2009’da AKP’den Bayraklı Belediye Başkanı adayı oldu. AKP İzmir idaresinde vazife aldı. İzmir’de diktiği gökdelenlerle tanınıyor. 2016’da da yeniden kendisine ilişkin Megapol Elektrik Üretim şirketine Karşıyaka ve Çiğli’nin tamamı ile Bayraklı’nın bir kısmında, toplam 4 bin 725 hektar alanda jeotermal sondajı yapma müsaadesi de verilmişti. Bir de isminin İzmir’de patlak veren birinci ‘FETÖ borsası’ tezlerine karıştığını da hatırlatalım. Orkide Yağları’nın sahibi Ahmet Küçükbay’ın tabirleriyle ortaya çıkan rüşvet skandalı İzmir’de FETÖ soruşturmasını yürüten Başsavcı Vekili Okan Bato’ya uzanmıştı. Bato, FETÖ’ye finansman sağlamakla suçlanan Gökdemir dahil 23 kişi hakkında takipsizlik kararı vermişti.

Kentsel dönüşümün yarar sağladığı bir öteki isim Uluağaç Gayrimenkul Sanayi AŞ. Onun da çok sayıda parseli bulunuyor. Sahibi Aydın Şengül. Eski AKP İzmir İl Başkanı ve 24. dönem milletvekili. AKP’den milletvekili aday adayı olmuş Adnan Görümlü ve AKP’den Gaziemir Belediye Lider aday adayı olmuş Yılmaz Eroğlu’nun Eroğlu Dokumacılık şirketinin da yüklü ölçüde toprağı bulunuyor bölgede. Kalan isimlerin çoğunluğu da AKP ile alakalı çıkıyor esasen. Üstelik Karabağ’da yaşamıyorlar. Satın alıp biriktirmişler.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir