Kanada’da etkisini sürdüren orman yangınlarında 3 milyon hektarlık alan zarar gördü

Küresel ısınma nedeniyle

“orman yangını sezonunun”

erken başladığı Kanada’da günlerdir devam eden yangınlar nedeniyle yaklaşık 3 milyon hektar ormanlık alanın yandığı bildirildi.

Yerel basındaki haberlere nazaran, Acil Durum Hazırlık Bakanı Bill Blair, yaptığı açıklamada, Kanada’da orman yangınlarının ülkenin birçok bölgesini tesiri altına aldığını söyledi.

Blair, son 10 yılda yaşanan orman yangınlarının mayıs ayı ortalamasının sadece 150 bin hektar olduğunu fakat bu yıl tıpkı periyotta yaklaşık 3 milyon hektar ormanlık alanın yok olduğunu belirtti.

Kanada’nın Yeni İskoçya bölgesinde pazar gününden bu yana devam eden yangınlara müdahaleye yardımcı olmak için askeri çalışanın bölgeye konuşlandırdığını aktaran Blair, çalışan herkesin harika iş çıkardığını lakin daha fazla yardıma muhtaçlık duyulduğunu vurguladı.

Blair, ABD’den 800, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan 224 olmak üzere 2 bin 400 itfaiyecinin sırf Alberta eyaletindeki orman yangınlarıyla uğraş ettiğini, Güney Afrika’dan da 215 itfaiyecinin kısa müddette Kanada’ya geleceğini aktardı.

Ülke genelinde 82’si denetim altına alınamadı

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Jonathan Wilkinson, yaptığı açıklamada, bugüne kadar ülke genelinde 211 yangın çıktığını belirterek, bunlardan 82’sinin denetim altına alınamadığını, geri kalanında soğutma ve öteki çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Wilkinson, iklim değişikliği nedeniyle 2050’ye kadar orman yangınlarının 2 katına çıkmasının beklendiğini vurgulayarak, hükümetin bu kapsamda ek tedbirlere yatırım yaptığını lisana getirdi.

Kanada mayıs başından bu yana orman yangınlarıyla çaba ediyor

Kanada’nın Alberta eyaletinde de 6 Mayıs’ta başlayan orman yangınları nedeniyle 29 bin kişi konutlarından tahliye edilmişti.

Alberta Eyalet Başbakanı Danielle Smith, eyalette harikulâde hal ilan ettiklerini duyurmuştu.

Kanada’nın güneydoğusundaki Yeni İskoçya bölgesinde de 28 Mayıs’tan bu yana devam eden orman yangınları nedeniyle yaklaşık 14 bin kişinin tahliye edildiği, 200’den fazla binanın da ziyan gördüğü açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir