İYİ Parti’den erken seçim açıklaması: Asla onay vermeyiz

Zorlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine değinerek, 2018’de hususla ilgili kanun teklifi verdiklerini anımsattı.

Siyasi iktidarın bu teklifi reddettiğini belirten Şiddetli, “Gelinen kademede partimizin ve Sayın Genel Başkanımızın kararlı tavrı sonuç vermiştir. Lakin burada birtakım belirsizlikler var. Düzenleme, Meclis’e geldiğinde daima birlikte göreceğiz. Ortaya konulan sayı yaklaşık 2,5 milyon. Bunun takipçisi olacağız, bir haksızlığı giderirken öteki bir haksızlığa sebep olmamak gerekiyor.” diye konuştu.

Emekli aylıklarının uygunlaştırılması gerektiğinin altını çizen Kuvvetli, ocak ayında memur ve emeklilere minimum fiyat oranında artırım yapılması, en düşük emekli maaşının minimum fiyat düzeyinde olması gerektiğini söyledi.

“AÇIK VE NET BİR KARARIN İÇİNDEYİZ”

Zorlu, gazetecilerin “erken seçim” ile ilgili açıklamalara yönelik sorusu üzerine, seçime şu anda 170 gün üzere bir müddet kaldığını belirterek, şu cevabı verdi:

“Daha evvel çeşitli vesilelerle bir an evvel milletimizin karşısına seçim sandığının getirilmesi gerektiğini, siyasetin demokratik yollarla ilerletilebilmesi için seçim sandığına gereksinimi olduğunu ortaya koyduk. Ama biz İYİ Parti olarak çok açık ve net bir kararın içerisindeyiz. 6 Nisan tarihinden sonra yapılması düşünülecek, planlanacak rastgele bir seçim tarihine asla onay vermeyeceğiz. Bunu açık yüreklilikle söyleyebilirim. Bu Sayın Genel Başkanımızın ve heyetlerimizin ortak görüşüdür.”

“TEK VE ORTAK BİR ADAY DIŞINDA BİR SEÇNEĞİ DOĞRU BULMUYORUZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “çoklu aday masada konuşulabilir” sözünün hatırlatılması üzerine Kuvvetli, şunları kaydetti:

“Bu bahiste net bir görüş içerisindeyiz. 13’üncü Cumhurbaşkanının altılı masa tarafından belirlenmesi ve seçilmesinin, bu değişimin gerçekleşmesinin tarihi bir kırılma anı olduğunun şuurundayız.”

Bu sorumlulukla tek ve ortak bir aday dışında bir seçeneği şu anda yanlışsız bulmadıklarını, sıcak bakmadıklarını vurgulayan Güçlü, “Bu masanın nitekim milletimizi bu geleceğe taşıyacak, bu heyecanı uyandıracak bir tablo ve ilerleyişle adayını belirlemesi ve bunun ortak ve tek bir aday biçiminde gerçekleşmesi kararlılığında olacağız.” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir