İmamoğlu: Biz iyiliklerin peşinde koşmaya; onları kızdırmaya ve öfkelendirmeye devam edeceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mecidiyeköy’de ‘Halaskar Gençlik ve Hayat Merkezi’nin temelini attı. İmamoğlu, hakkındaki mahpus cezası ve siyasi yasak kararına işaret ederek, “Bizden bu türlü bir berbat kararın peşine eklenip yürümemizi bekleyen, bu kararı alan ve aldıran şahıslar. Biz ne yapacağız? Uygunlukların peşinde koşmaya, iş üretmenin peşinde koşmaya ve hoş Cumhuriyetimizin 100. yılı, 2023’ün zaferinin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Münasebetiyle, var olan kızgınlıkları ve öfkeleriyle birlikte onları baş başa bırakıyoruz. O kızgınlıkları ve öfkeleri, bu kararı aldırmış olabilir. Biz onları kızdırmaya ve öfkelendirmeye devam edeceğiz. Bunda kararlıyız. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

İBB’nin “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamındaki, belediye iştirakleri KİPTAŞ ve İMAR AŞ tarafından Şişli’nin Mecidiyeköy semtinde yapılacak ‘Halaskar Gençlik ve Ömür Merkezi’nin temel atma merasimi bugün gerçekleştirildi. İçinde kız öğrenci yurdu, cami, kültür merkezi, meydan ve aktiflik alanlarının da bulunacağı merkezin temel atma törenine, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin ve CHP milletvekili Turan Aydoğan da katıldı.  


İmamoğlu, hakkındaki Yüksek Seçim Heyeti’nin Lider ve üyelerine hakaret argümanıyla verilen mahpus cezası ve siyasi yasak kararlarına da değinen İmamoğlu, ülke olarak olağan dışı bir süreçten geçildiğini belirterek şunları söyledi:

“Ekrem’in sesi kısılmış ne olacak, milletimizin sesi asla kısılmadı ve kısılmayacak”

Son iki günde halkla gerçekleştirilen buluşmalardan ve soğuktan ötürü sesim kısıldı. Allah biliyor ki bu ülkenin sesi kısılmayan 85 milyon insanı var. Onun için bir Ekrem’in sesi kısılmış ne olacak! Milletimizin sesi asla kısılmadı ve kısılmayacak. Ülke olarak olağan dışı bir süreçten geçiyoruz. Ancak bu sürecin panzehiri ne biliyor musunuz? Çok çalışmak, düzgün niyetli olmak, samimi olmak ve geleceğe umutla bakabilmek. Örneğin; dün evvelsi gün yaşadığımız huzursuzluk, gerginlik, sorun. Ne yapacağız? Önlem alacağız. Ne yapacağız? Kesinlikle ve kesinlikle ona dönük stratejilerimizle, kendimizi bu millet ismine daha güçlü kılacağız. Ancak bir şeyi daha yapacağız. Yüzümüz gülerek, işimize odaklanıp, işimizi âlâ yapacağız. Bizden bu türlü bir makus kararın peşine eklenip yürümemizi bekleyen, bu kararı alan ve aldıran bireyler. Biz ne yapacağız? Uygunlukların peşinde koşmaya, iş üretmenin peşinde koşmaya ve hoş Cumhuriyetimizin 100. yılı, 2023’ün zaferinin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Münasebetiyle, var olan kızgınlıkları ve öfkeleriyle birlikte onları baş başa bırakıyoruz. O kızgınlıkları ve öfkeleri, bu kararı aldırmış olabilir. Biz onları kızdırmaya ve öfkelendirmeye devam edeceğiz. Bunda kararlıyız. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz.

“Böyle bir toplum var eden yöneticilerin başını öne eğip utanması, yüzü kızarması gerekir”

Çocukların, gençlerin, bayanların ve kentteki bütün insanların meselelerine tahlil üretmenin boynumuzun borcu. Temeli atılan kompleks içerisinde kız öğrenci yurdu bulunacak. İstanbul’da yaşayan gençlerin yüzde 80’ine yakını, Türkiye’de fırsat eşitliği bulunmadığını düşünüyor. Bu, büyük bir ümitsizlik. İstanbul’un, Türkiye’nin gençlerinin yüzde 76’sı yurt dışında çalışmak istediğini beyan ediyor. Bunlar İstanbul Planlama Ajansı’mızın yaptığı araştırmalarda önümüze gelen bilgiler. Gençlerin yüzde 86’sı, bir tanıdığı olmadan işe giremeyeceğini düşünüyor. Bu türlü bir toplum, bu türlü bir gençliği var eden yöneticilerin, bu milletin yüzüne bakamaması gerekir. Başını öne eğip utanması gerekir. Yüzü kızarması gerekir. Lakin o yüz var mı onlarda, onu bilmiyorum. Hasebiyle gençlerimizin bu formda kendilerini makûs hissettiği bir ortam yerine, biz onlara daha fazla imkan sunma konusunda ihtimamlı çabalar gösteriyoruz.

“Esas mevzuları bize ıskalatıyorlar ki gerçeklerden uzak olalım”

Bir ülkenin en büyük sermayesi insan kaynağıdır. Bu topraklarda doğan iki insan, bir aşı bulup dünyayı kurtarıyor işte. Bu beşerler, bu memlekette doğuyor. Bunları ıskalamadığınız vakit, siz bu ülkenin insanlarını keyifli edersiniz. Pekala ondan sonra dönüp şunu konuşur mu bu ülke: Mezhebi neymiş, efendim giysisi, kuşanmış öyleymiş. Şu bölgenin insanıymış. Etnik kökeni oymuş. Kürt’müş, Laz’mış, Çerkez’miş. Yapmayın. İşte temel hususları bize ıskalatıyorlar ki bu mevzuları konuşturuyorlar ki, gerçeklerden uzak olalım. Onun için olan olmuştur. Önlemimizi alacağız. Lakin göreceksiniz ben, Cumhuriyet için dünden daha fazla nefer üzere koşmaya devam eden Belediye Lideriniz olacağım. Onun için ‘150 Günde 150 Proje’ başlattık. Onun için bir 150 projeyi daha şubat, mart nisana hazırlıyoruz. Bunlar o denli havaya balon fırlatma değil. Bunlar, işte tam da bu türlü işin tam göbeğinde, muhtaçlık olan sıkıntıları çözen hoş projeler. 


Ekrem İmamoğlu: Her şey çok hoş olacak!

“Milletimize ne dedirteceğiz biliyor musunuz; ‘Arkadaş, biz 25 yılımızı nasıl heba etmişiz ya?'”

“‘Meydan Camii’ olarak belirlenen caminin isminin ‘Halaskargazi Camii”; kız yurdunun isminin de ‘Zübeyde Hanım Kız Yurdu’ olsun”

Millete kalıcı bir eser ürettik. Biliyorsunuz değil mi Halaskar’ın manasını? Halaskar, ‘kurtarıcı’ demek. Halaskar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün unvanlarından biridir. Kurtarıcımız, bu hoş Cumhuriyet’i kimlerle kurdu? Burada bulunan herkesin dedesiyle, ninesiyle kurdu. Halaskar’da, bir kurtarıcının isminin verildiği bir alanda toplumsal alan üretiyoruz. Projedeki ‘Meydan Camii’ olarak belirlenen caminin isminin ‘Halaskargazi Camii”; kız yurdunun isminin de ‘Zübeyde Hanım Kız Yurdu’ olarak düzenlenmesini istiyorum.

“Her şey çok hoş olacak”

İçinde bulunduğunuz kaideler ne olursa olsun, hangi koşullarda dahi iş başarabiliyorsanız, yol yürüyebiliyorsanız halk da sizdendir, millet de sizinledir, Yaradan da sizinledir. Yalnız koymaz o yolda. Hasebiyle biz, hangi olaylar ve koşullar içinde olsak da görevlerimizi unutmayacağız. Sizlere çok güveniyoruz. Uygun ki varsınız. Uygun ki yanımızdasınız. Çok hoş işler üretmeye devam edeceğiz. Haftaya da çok hoş açılışlarımız var. Mecidiyeköy’ü Fulya’ya bağlıyoruz. Ayın 31’inde de o metromuzun devamını açacağız burada daima birlikte. 1 Ocak’ta da İstanbul’un son yıllarda açılan en kıymetli, en uzun metro sınırlarından birini açarak, yani Dudullu- Bostancı sınırını açarak, 150 günde 150 projemizin şimdilik finalini yapacağız. Bunun manası şu: Hem Halaskargazi Gençlik ve Ömür Merkezi, Şişli’ye, İstanbul’a güzel olsun hem de 2023 hepimize güzel olsun. Her şey çok hoş olacak.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir