Erdoğan’ın Kıbrıs ziyareti tepki çekti: ‘Kaba, nobran ve etik dışı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs ziyaretini izlemek için Cumhurbaşkanlığı’na giden gazeteci Serhat İncirli, ortak basın toplantısından çıkarıldığını açıkladı. Yeni Sistem müellifi İncirli’nin Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Erdoğan’ın toplantısından çıkarılması reaksiyon topladı. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), Erdoğan’ın ziyaretini takip etmek için akreditasyon prosedürünü tamamlayan İncirli’nin polis tarafından cumhurbaşkanlığından çıkarılmasını, ‘son derece kaba, nobran ve etik dışı’ olarak kıymetlendirdi.

‘HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN İHLALİ’

İncirli cumhurbaşkanlığı ofisinden, yaklaşık 40 dakika boyunca burada kalmasına müsaade verilmesine karşın ‘akreditasyonu olmadığı’ gerekçesiyle çıkarıldığını yazdı. İncirli’nin sarı basın kartı yanında, daima basın kartına da sahip olduğuna işaret edilen KTGB açıklamasında, “İncirli’nin ziyareti izleme müsaadesi, şahsen Cumhurbaşkanlığı basın grubu tarafından verilmiştir. Bunun ötesinde bu hal, kabadır, etik dışıdır, kişi hak ve özgürlüklerinin ihlâlidir” tabirlerine yer verildi.

‘ACİZLİK VE KENDİNİ BİLMEZLİK’

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) açıklamasında ise “Bu hal açıkça acizlik ve kendini bilmezliktir” denildi:

“Gazetecileri kapı dışarı etmek etik bedellerden ve demokrasiden bihaber olmaktır!

Türkiye Cumhuriyeti’nde geçekleştirilen seçimlerin akabinde birinci ziyaretini Kuzey Kıbrıs’a gerçekleştirilen Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın temaslarını takip etmek üzere Cumhurbaşkanlığı’nın gazetecilere açık duyuru yaparak akreditasyon başvurusu alması ve akredite olan gazetecilerin de bu temasları izlemek hedefiyle Cumhurbaşkanlığı’na gitmesi sonrasında, gazeteci Sn. Serhat İncirli, bugüne kadar hiç yaşanmamış bir biçimde Cumhurbaşkanlığı binasından dışarıya çıkarılmıştır.
Cumhurbaşkanlığı binasına girdiğinden beridir çiğnemediği etik ve demokratik paha kalmayan Ersin Tatar’ın bu toplumun kıymetlerine son saldırısı ise gazetecileri kapı dışarı etmek olmuştur. Bu hal açıkça acizlik ve kendini bilmezliktir. Etik kıymetlerden ve demokrasiden bihaber olmaktır. Bunun izah edilebilir yanı yoktur.
Tatar’ı bir an evvel Kıbrıs Türk halkına yapmış olduğu saygısızlıkları durdurmaya ve mümkün olduğunca erken bir vakitte Cumhurbaşkanlığı binasından ayrılmaya davet ederiz.
Gazeteci Sn. Serhat İncirli’nin ve özgür basının yanında olduğumuzu bildiririz.”

‘BASIN KARTINI GÖSTERMEDİ’ İDDİASI

Olayın akabinde cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada ise şu tabirler kullanıldı:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü KKTC ziyaretinde Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar ile birlikte düzenleyeceği ortak basın toplantısını izlemek üzere hiçbir ayrım gözetilmeden bütün basın mensuplarına, tarafımızdan davet yapılmıştır.

Tarafımızdan yapılan ikinci davette da akredite süreçlerinin tamamlanabilmesi için sarı basın kartlarının tarafımıza gönderilmesini rica etmiştik. Yenidüzen gazetesi Haber Müdürü Meltem Sonay, sarı basın kartını göndermiş ve kelam konusu basın toplantısına alınmıştır. Yenidüzen gazetesi müelliflerinden Serhat İncirli ise basın kartını göndermemiş, akreditesini yapmamış ve Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen ortak basın toplantısına alınmamıştır. Bu husus ile ilgili kayıtlar elimizde mevcuttur. Gerçek bu türlü olmasına karşın, Serhat İncirli basın ahlak kurallarını çiğneyerek kamuoyunu aldatıcı ve gerçek dışı açıklamalarda bulunmaktadır. Kamuoyunun ve basın topluluğunun bilgisine sunarız.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir