Bozdağ: Millet bu seçimi ikinci tura bırakmaz

Adalet Bakanı ve Urfa milletvekili adayı Bekir Bozdağ, 14 Mayıs seçimlerine ait değerlendirmelerde bulundu. Bozdağ, “Bu seçim ikinci cinse kalmaz” dedi.

Bekir Bozdağ, Haber Global’de katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Bozdağ’ın açıklamalarından satır başları:

SAĞLIK DURUMU PEK İYİ: “Cumhurbaşkanımızla görüştük, sıhhati yerinde. Rabbim şifa versin, onu aziz milletimize bağışlasın. Şu anda sıhhat durumu çok güzel. Ben de bugün görüştüm, Cumhurbaşkanımız çalışmaları takip ediyor. Bugün muhtarlarla bir toplantımız vardı, aradı, sevindik biz de heyecanlandık ve Şanlıurfa’yı konuştuk. Bir ricamız oldu, o heyete hitap etmesi için. Oradan da telefon vasıtasıyla muhtarlara, kanaat başkanlarına ve STK temsilcilerine hitap etti. En kısa müddette topraktaki çalışmalarına da devam edecek.

BUNDAN NEDEN RAHATSIZ OLUYORSUNUZ: (’14 Mayıs’ta ya şampanya patlatanlar ya da pak alnını secdeye koyanlar olacak’ açıklaması)Bu yansılar, istismar reaksiyonları. Bizimki seçim sonuçlarını kimin nasıl kutlayacağına dair bir kıymetlendirme. İngiltere’de, Erdoğan kaybederse, kutlamalar yapılacak denildi. Ben de çıkarım yaparım, kimileri bu türlü kutlayacak ya da bu türlü kutlayacaktır. Fakat siyaseten bunu istismar ediyorlar. Türkiye’de cebir, tehdit ya da hukuka alışılmamış rastgele bir davranışla hayat şekillerine rastgele bir müdahale yoktur. Biz 20 yıldır hem kudretli bir iktidarız hem de mahallî idarelerde iktidarız, kimin hayat biçimine müdahale edilmiş, kime karışılmış? Biz hayat şekline müdahaleyi suç sayan kanunu Ceza Kanunu’na biz koyduk. Kimsenin fikir ve inanışlarından kaynaklanan ve ömür biçimlerine müdahale eden kişiyi 1 yıldan 3 yıla kadar cezalandırılacağına dair kararı biz Ceza Kanunu’na koyduk. Hayat usullerine müdahaleyi kabahat sayan aksiyonları biz attık.Biz başörtüsü zulmünün nasıl kalktığını anlatıyoruz onu istismar ediyorlar, kent hastanelerinden bahsediyoruz sıhhat çalışmalarını istismar ediyorlar. Bu kabul edilebilir bir yaklaşım değil, biz yaptıklarımızı, tespitlerimizi anlatacak ve vicdan terazisinde vatandaşlar buna karar verecek. O günü nasıl kutlayacağını anlatan beşerler var, bunu söylemeyecek miyim? Benim yaptığım şunlar ya da bunlar kazanılacak değil, kimin nasıl kutladığıdır. Açıklamam, istismar ediliyor. Onlar kendileri de nasıl kutlayacaklarını söylüyorlar. Bundan neden rahatsız oluyorsunuz.

HÜDA PAR TERÖRE VE ŞİDDETE LANET EDİYOR: Hizbullah bir terör örgütüdür, imha edilmiştir, örgüt ismine silahlı aksiyon yapan yok, bu örgüt imha edildi. HÜDA PAR teröre ve şiddete lanet ediyor, desteklemiyor ve hepsini reddediyor. YSP ya da HDP çıkıp, PKK’ya lanet olsun diyorlar mı, terör örgütü dahi demiyorlar fakat HÜDA PAR hepsini reddediyor. Lakin oradan getirip HÜDA PAR’ı terör örgütleriyle eşleştirmeye çalışıyorlar. HÜDAPAR ile eşitliyorlarsa o vakit HDP ya da YSP de çıksın teröre lanet okusun. Sırtımızı YPG’ye yaslıyoruz diyorlar. Bunlar büsbütün çarpıtma ve algı idaresi ancak algı idaresiyle hiçbir hakikat ortadan kaldırılmaz.

İMRALI İLE GÖRÜŞME İDDİASI: Mansur Bey de palavra söylüyor, bunu lisana getiren diğerleri da palavra söylüyor. Ellerinde ne varsa koysunlar ortaya. siyaseten kendilerine istismar edecek husus bulamayınca orada görüşme yapılacak bilmem ne deyip konuşuyorlar, çok net, palavra yalan palavra.

AFET BÖLGESİNDE SORUN OLMAYACAK: Afet bölgesinde seçim güvenliğine dair hiçbir eksiklik yok, orada hiçbir sorun olmayacak. Seçim güvenliğine gelince Türkiye’nin en uygun yaptığı işlerin başında seçim gelir, güvenlik bakımından dünyada önde gelir. Bizde seçimleri YSK yapmaz, partiler yapar, YSK yalnızca organize eder ve denetler. Yargı kontrolü altında yürür, YSK Liderlerinin hepsi de hakimdir, seçmen listeleri, sandık kurulları belirlenir, seçimi sandık şuraları yapar. Son seçimde en çok oyu almış 5 partinin temsilcileri olur.

MİLLET İTTİFAKI SEÇİM GİDİYOR DEMİŞ: Oyların sandığa atılmasını birlikte takip eder ve tasnifi birlikte yaparlar. Tüm bu işler de tutanağa geçirilir. Ayrıca sandık kurulu üyeleri dışında müşahitler vardır. Hile yapmak konusunda partiler ittifak edebilir mi? Bu fiilen imkansız. Seçim sistemi ve seçim kanunu nedeniyle seçimde hile hurda yapılması, fiili bir imkansızlıkla karşı karşıyadır. Bu tezler varsa, demek ki mazeret üretme kademesidir bu. Demek ki diyorum Millet İttifakı seçim gidiyor demiş ve şimdiden önünü almaya çalışıyorlar.

Ben halkın içindeyim, halkın partimize ve Cumhurbaşkanımıza olan sevgisini görüyorum. Türkiye’de bir sokağa bakarak Türkiye’nin seçimi hakkında kimse karar veremez. Anketlerde yurt dışı seçmenler yok, kırsalın kıymetli bir kısmı ölçülmüyor. Yurt dışı seçmenin yüzde 70’i AK Parti’ye veriyor, bu elbette sonucu değiştirir.

İLK ÇEŞİTTE BİTER BU İŞ: 1999’dan beri seçimlerden olan ve ter döken birisiyim. Bu sonuçları deneyimimle de görebiliyorum. Birinci çeşitte bu iş biter, Cumhur İttifakı da bu seçimlerde salt çoğunluğu alır. Milletin sağ duyusu propagandalarla değişmez. Başka tarafta belirsizlik var. İkinci çeşide kalacak diyenler temennilerini söylüyor ancak millet, bunu ikinci cinse bırakmayacak. Parlamentoda da salt çoğunluk tekrar Cumhur İttifakı’nda olacak. 300’ün üzerinde olacak. Bir sayı var lakin artık açıklamak istemem, ben sayısı vermiştim evvelden seçimlerde ve tuttu. Teşkilatlardan aldım ve tahlilleri topladım ve bir sayı verdim.

BÜYÜK BİR KARARSIZ SEÇMEN YOK: Şu anda büyük bir kararsız seçmen yok, adaylar aşikâr. Beşerler, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu ortasında seçim yapacak. Gerekli değerlendirmeler rahatlıkla yapılıyor. Kararını vermiş olsa bile birtakım seçmenler oy kullanana kadar kararını verebilir. Fazla kararsız seçmen kalmadı.

ALIM GÜCÜ VAR İNSANLARIN VE ALIYOR: Evet, soğan da kıymetli, her şey değerli, hepsini farklı yere koyup kıymetlendirmek lazım. Türkiye’de bir açlık yokluk kelam konusu değil. Her yerde her şey var buna erişim de var. Muhalefet o denli bir tablo ortaya koyuyor ki, beşerler aç, hiçbir şey bulamıyor. Beşerler görüyor ve bunu söyleyenlere inanmıyor. Pahalılık var fakat açlık ve yokluk diye bir şey yok. Alım gücü var insanların ve alıyor. Ülkenin refahı yalnızca soğanla ölçülmez. Binlerce ton soğanın bedelini bir bilgisayarla alabiliyorsunuz. Vatandaşa daha âlâ imkanlar sunan bir ülke olduğumuzda da bunları göreceğiz.

TOGG FARKLI SOĞAN BAŞKA: İHA soğanın, soğanın da İHA’nın alternatifi değil. Bir yandan İHA yaparken Türkiye’yi silah pazarında faal hale getirdik, 5 milyar dolar ihracatımız var silah pazarında. Bu, eğitime, sıhhate ve ulaşıma gidiyor. Bizim yaptığımız bütün hizmetler, TOGG yollarda, önümüzdeki yıllarda 1 milyon olacak. Binlerce insan buradan ekmek yiyor. Sıhhat alanında yaptığımız ıslahatlar sonucu 3 bin kusür sıhhat çalışanı varken şu anda 10 bin küsür çalışan var. Refahı artırdıkça bunun nasıl yansıdığını da görüyoruz. Evvelce Urfa’da 8 ambulans vardı artık 130 ambulans var. Siz ülkeyi zenginleştirip, yatırımları çoğalttıkça bunların hepsi millete takviye olacaktır. TOGG başka, soğan farklı. İHA yaptım soğan diyor, TOGG yaptım soğan diyor. Bir Allah razı olsun demek gerekmez mi? İnşallah endüstrileşmeyi artıracağız ve soğan tartışmasını da sona erdireceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir