Bakan Nebati: Enflasyonun boynunu kırdık

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da aldığımız tedbirlerle onun da boynunu aşağı yanlışsız kırmış durumdayız” dedi.

Bakan Nebati, Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi tanıtımında konuşuyor. Hem Türkiye hem de dünya için “kritik bir dönüm noktasında” olduklarını söyleyen Nureddin Nebati, “Tüm dünya salgını atlatıp toparlanma sürecine girerken güç ve besin siyasetlerindeki istikrarın ehemmiyetinin arttığı süreçteyiz. Son 20 yılda büyük altyapı yatırımlarını devreye geçirmiş, Türkiye İktisat Modeli’nin birinci yılını muvaffakiyetle tamamlamış ve Türkiye Yüzyılı’na emin adımlarla ilerliyoruz” sözlerini kullandı.

Nebati, enflasyonla ilgili “Her ne kadar yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da aldığımız tedbirlerle onun da boynunu aşağı hakikat kırmış durumdayız. Enflasyonun önümüzdeki aylarda çok daha besbelli formda düşeceğini daima birlikte göreceğiz” diye konuştu.

17 Şubat’ta iktisat kongresi düzenlenecek

17 Şubat 2023’te İzmir’de iktisat kongresi düzenleneceğini söyleyen Nebati, “17 Şubat 2023 tarihinde tekrar birebir yerde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde tüm milletimize mal olacak geniş bir iştirakli iktisat kongresini düzenleyeceğiz. Bu binanın yeri sayın valiliğimiz tarafından Nisan ayında otopark olarak işletilirken satın alınmış ve o günden itibaren hazırlıkların başladığı sürecin birinci adımı atılmış inşaatı süratlice devam eden bina asli ögesiyle İzmir ve Türkiye’mize kazandırmış olacak” biçiminde konuştu.

Nureddin Nebati, İzmir İktisat Kongresi’nin düzenlendiği binayla ait “Kongrenin düzenlendiği bina 1979 yılında belediye tarafından yıktırılmış. 1. İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirildiği binayı tıpkı yerinde süratle inşa ediyoruz. İnşallah en kısa müddette bu bina tamamlanmış olacak. Onlar yıkıyor biz inşa ediyoruz. Biz inşa etmekle kalmıyoruz, temelini sağlam tutup tıpkı vakitte içini en güzel biçimde doldurup dünyaya örnek teşkil ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir