AKP’li Aydemir: Altılı Masa ve HDP, CHP’yi esir almış durumda; Kılıçdaroğlu, onların dediğini yapmak mecburiyetinde hissediyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu‘nun 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası ve siyasi yasak almasının akabinde önderlere yaptığı Saraçhane davetini toplumsal medyadan öğrendiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bilgim yoktu evvelden. Davet yapıldığını toplumsal medyadan öğrendim. İki kere Ekrem Bey’i aradım ve gelişmeler konusunda kendisinden bilgi aldım” sözlerini kullandı. AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Bir genel başkanı bu derece pespaye hale düşürmek, bir belediye başkanı için ayıp değil midir? Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan oyunu, ortaklarından birisi Meral Akşener bilhassa kurguluyor, planlıyor” dedi. Aydemir ayrıyeten, “Altılı Masa ve HDP, CHP’yi esir almış durumda. Kılıçdaroğlu, onların dediğini yapmak mecburiyetinde hissediyor” ifadelerini kullandı. 

AK Parti’li Aydemir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında mahkumiyet kararı verilmesinin akabinde Saraçhane’deki yapılan toplantıyı anımsattı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, Saraçhane’deki toplantının haberini toplumsal medyadan öğrendiğini açıklamasına değinen Aydemir, “Bir genel lidere bu yapılabilir mi? Partisinin Belediye Başkanı resmen ayak oyunu oynuyor. Bir genel başkanı bu derece pespaye hale düşürmek, bir belediye başkanı için ayıp değil midir? Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan oyunu, ortaklarından birisi Meral Akşener bilhassa kurguluyor, planlıyor” tabirlerini kullandı. Aydemir, Kılıçdaroğlu’nu ‘oyunun dışına itebilme’ çabasının ortaya koyulduğunu söyledi.

Hasta ve infazı yakılan mahpus yakınlarının Kadıköy’de bir ortaya geldiği aksiyon sırasında bir polisin, eski HDP milletvekili ve İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat atmasına da değinen Aydemir, HDP’li bir milletvekilinin toplumsal medyada Kılıçdaroğlu ve DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan‘ı etiketleyerek “Bugün, en geç yarın bu olayı kınamazsanız, seçim için bize gelmeyin” dediğini söyledi. Aydemir, şu tabirleri kullandı:

“Altılı masa ve HDP, CHP’yi esir almış durumda”

“Kılıçdaroğlu, HDP’nin tehdidine anında karşılık verdi. Onların söylediğini yapmak durumunda kaldı. Daima söylüyoruz; HDP’nin güdümünde bir CHP var. Bu paydaşlık o denli bir hale gelmiş ki Altılı Masa ve HDP, CHP’yi esir almış durumda. Kılıçdaroğlu, onların dediğini yapmak mecburiyetinde hissediyor.

Tehdidi görüyor musunuz? Bunlar iktidar olsa polis, asker, vatandaş ne hale gelir, açık açık söylüyor. Tehdit gırla gidiyor. Onun için millet bunları biliyor. Tokadın esaslısını görecekler. Demokrasi tokadı nasıl olurmuş daima bir arada göreceğiz.” 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin‘in, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada, Anayasa Mahkemesi’nden partinin Hazine yardımı hesaplarına bloke konulmasını talep etmesine ait soruya Aydemir, “Çok alışılmış bir hal. Türel süreç içerisinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının mesuliyetinin gereği olarak bu türlü bir talepte bulunması ortaya çıkmıştır. HDP, siyaset yapmıyor. HDP, PKK’ya müzahir bir durum almış durumda. Milleti huzursuz ediyor. Bilhassa Kürt kardeşlerimize hayatı dar edecek bir yaklaşım ortaya koyuyor” karşılığını verdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir